а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скокум

Вид збор: Прилог
Ранг: 51640
(обично во поезијата - со скокови, со скокање, скокајќи)
Примери:
надолу скокум се фрли
што си дошол бој да се биеме?.../ ел си дошол скокум да скокаме? (нар. поез.).