а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скомина

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23427
Истрпнување на забите при јадење на нешто кисело.
Употреба: Медицина
Примери:
Јадев зелени сливи и сега имам скомина.