а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скорбут

(едн.) скорбутот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50083
Вид авитаминоза, болест што се развива поради исхрана сиромашна со витамини, цинга.
Англиски: scurvy
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК