а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скоро

скоро
Вид збор: Прилог
Ранг: 2190
1. Не многу одамна, наскоро.
Англиски: recently
Примери:
Си ги видел ли скоро?
Скоро беше тоа.
2. По кратко време, во блиска иднина, набрзо.
Англиски: soon
Примери:
Скоро ќе стане тоа.
Скоро ќе дојде време.
3. речиси
Англиски: almost
Примери:
Беше скоро пладне.
Јас сум скоро готов со подготовките.