а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скочани

скочанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21979
1. Здрви од студ.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Ветрот ми ги скочани прстите.
2. (се скочани) Загуби подвижност и чувствителност, од студ се смрзне.
Англиски: numb Албански: mpij
Примери:
Нозете ми се скочанија.
3. (се скочани) Стане неподвижен од чудо, се стаписа, се скамени.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се скочани кога го виде.
4. (се скочани) За труп - стане студен и тврд, истине.
Албански: ngrij
Употреба: Медицина
Примери:
Се скочанил уште ноќеска.
(клетва) Да се скочаниш, да даде Господ!