а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скрака

скракаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне наеднаш да крака.
Англиски: cluck
Употреба: Зоологија
Примери:
Скракале кокошките.