а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скраја

Вид збор: Прилог
Ранг: 3768
далеку
Англиски: remote
Употреба: Разговорно
Примери:
Местото беше скраја од нив.
Ние сме поскраја од вас.
(разг.) Не се скраја од умот тоа да го сторат.
Изрази
(разг.) Скраја нека е! - желба лошото да те одмине.