а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скрбен

скрбна
Вид збор: Придавка
Ранг: 20162
За човек - кој испитува скрб; исполнет со скрб, кој изразува скрб.
Англиски: sad
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Скрбна мајка.
Скрбна вест.
Со скрбен поглед.