а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скрека

скрекат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За жаба - почне одеднаш да крека.
Англиски: croak Албански: krekos
Примери:
Скрекаа жабите во мочуриштето.
2. Почне одеднаш да вика.
Англиски: squawk Албански: këlthet, krekos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Скрека за ништо.