а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скржав

скржави
Вид збор: Придавка
Ранг: 8690
1. Кој избегува расходи, стиснат.
Англиски: stingy
Примери:
Селанецот бил многу скржав.
2. Сиромашен во нешто, скуден.
Англиски: poor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Скржава светлина.
3. Умерен, здржан во нешто.
Англиски: reticent
Примери:
Скржав на зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК