а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скроб

(едн.) скробот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48803
1. Брашнен дел што се наоѓа во зрното на житата или коренот на некои други растенија.
Англиски: starch Албански: niseshte
Употреба: Ботаника , Гастрономија
2. Бел прашок без вкус, се употребува во прехранбената, хемиската, текстилната индустрија.
Англиски: starch Албански: niseshte
Употреба: Хемија