а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слабокрвен

слабокрвна
Вид збор: Придавка
Ранг: 54553
1. Кој страда од слабокрвност; болен, блед поради слабокрвност.
Англиски: anemic
Употреба: Медицина
Примери:
Слабокрвно лице.
2. Недоволно развиен, слабо напреден.
Англиски: anemic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слабокрвна организација.