а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слабосилен

слабосилна
Вид збор: Придавка
1. Кој е слаб физички.
Англиски: powerless
Примери:
Слабосилен човек.
2. Кој нема поголема сила.
Англиски: powerless
Примери:
Слабосилна машина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК