а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слабоумје

Вид збор: Именка, среден род
Состојба на слабоумен; недоволна умствена способност.
Англиски: imbecility
Употреба: Медицина
Примери:
Вродено слабоумје.
Старечко слабоумје.
Изведенки
слабоумие ср.