а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слабо

Вид збор: Прилог
Ранг: 8952
1. Со мала, незначителна сила.
Англиски: weak
Примери:
Огнот гори слабо.
Слабо му работи срцето.
Слабо го удри.
2. Во слаб степен, недостатно.
Англиски: insufficient
Примери:
Слабо развиен.
Слабо ангажирана организација.
3. За успех, знаење - незадоволувачки.
Англиски: unsatisfactory
Употреба: Образование
Примери:
слабо знае математика.