а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

славофон

мн. славофони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40771
Во политички текстови во врска со прашањето за Македонците во Грција - лице што зборува на словенски јазик.
Изведенки
славофонка ж.
мн. славофонки