а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сладина

мн. сладини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42534
1. Вкус на она што е слатко.
Англиски: sweetnes Албански: ëmbëlsi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сладината на грозјето.
2. Осет предизвикан од нешто слатко, вкусно, сласт.
Англиски: taste Албански: shije e ëmbël
Примери:
Сладината на печеното пиле.
3. Пријатно чувство воопшто, задоволство, наслада.
Англиски: joy Албански: kënaqësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште не почувствувал таква сладина во животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК