а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слади

сладат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16883
1. Прави сладок со додавање шеќер, мед и сл.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Gо слади тестото со мед.
2. (се слади) Причинува задоволство, ужива.
Англиски: enjoy Албански: kënaqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се слади јадејќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК