а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сладосен

сладосни
Вид збор: Придавка
Ранг: 40657
Кој причинува задоволство, наслада.
Англиски: pleasant
Примери:
Сладосни чувства.
Сладосни морници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК