а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сладострастен

сладострасниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19227
За човек кој се одликува со сладострастје; исполнет со сладострастје; кој собудува сладострастје.
Англиски: hedonistic
Примери:
сладостраста природа
сладострастен поглед
сладострасна игра
Изведенки
сладострасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК