а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

следбеник

мн. следбеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5508
1. Оној што доаѓа по некој друг, што го наследува.
Англиски: successor Албански: pasues, trashëgues
Примери:
Неговиот следбеник беше запознаен со ситуацијата во колективот.
2. Оној што се придржува до нечии погледи, до некое учење.
Англиски: follower Албански: përkrahës, ndjekës
Примери:
Следбеник на романтичарската школа.
3. Број што доаѓа по некој друг број.
Англиски: sequence number
Употреба: Математика
Примери:
Седум е следбеник на бројот шест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи