а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

следствено

Вид збор: Сврзник
Ранг: 12541
На тој начин, според тоа; значи.
Англиски: consequently
Примери:
Вие ми велите да останам дома, следствено, да ја напуштам должноста.
Оно беше работа на егзархистите, а следствено, тоа е бугарска маневра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК