а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

следување

мн. следувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12974
1. (глаг им.) следува
Англиски: ration Албански: racino
2. Тоа што некому му следува, што му припаѓа во некој временски период, оброк, храна, облека и сл.
Англиски: ration
Примери:
Моето следување ми беше малку, па побарав уште.
Во една кутија го носеше следувањето конзерви за цел месец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК