а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

следува

следуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2258
1. Се движи, се наоѓа непосредно по нешто.
Англиски: follow Албански: pasoj, vjen
Примери:
По првиот напад следуваше втор, трет.
По ридот следуваше рамнина.
2. Произлегува од нешто, се јавува како последица.
Англиски: follow Албански: rrjedh, vijon
Примери:
Од тоа следува дека треба да работиш уште повеќе.
3. припаѓа, се полага
Англиски: follow Албански: takon
Примери:
Му следува по функцијата.
Не му следува по законот.