а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слезе

слезат; слези
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1276
1. Се симне од повисоко место, се спушти.
Англиски: descend Албански: zbret
Примери:
Чичко Петре слезе вчера в град.
Слезе од планина.
2. Се симне сод нешто, од превезно средство или добиче, стапи одново на земја.
Англиски: descend Албански: zbret
Примери:
Слезе од таванот.
Слезе од коњот.
Изрази
Слези Курто да се качи Мурто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК