а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сленг

мн. сленгови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10933
Посебен говор на затворена група што го разбираат само тие, при што значењето на зборовите отстапуваат од општоприфатените семантички вредности.
Англиски: slang
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК