а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепее

слепејат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува слеп.
Англиски: go blind Албански: verbëroj
2. Прави слеп.
Англиски: blind Албански: bëhet i verbër
Употреба: Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК