а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепец

мн. слепци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8715
1. слеп човек
Англиски: blind Албански: i verbër, qorr
Употреба: Медицина
Примери:
Се собираа околу слепецот.
2. Човек што не забележува нешто.
Англиски: blind Албански: i verbër, qorr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ваков слепец уште не сум сретнал.
Се водат како слепци.
Слепци да водиш!
3. несреќник
Англиски: unlucky fellow Албански: i pafat
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се омажила за слепец.
Изрази
(разг.) Бара од слепец очи.
(разг.) Се држи како слепец за стап.