а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепечки

Вид збор: Прилог
1. Без гледање, како слеп.
Англиски: blind
Примери:
Одеше слепечки.
2. Без мислење за последиците.
Англиски: blindly
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го прифати слепечки предлогот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК