а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слепило

(едн.) слепилото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6064
1. немање вид
Англиски: blindness
Употреба: Медицина
2. Неспособност да се согледа или сфати суштината на нешто.
Англиски: blindness
Употреба: Преносно значење
Примери:
шаховско слепило
Изрази
(мед.) Слепило за бои - далтонизам.