а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слизгав

слизгави
Вид збор: Придавка
Ранг: 53918
1. лизгав
Англиски: slippery
Примери:
Слизгав пат.
Слизгава земја.
2. Кој крие во себе опасности, сомнителен.
Англиски: dubious
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слизгав терен.
Слизгава тема.