а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слизга

слизгаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27779
1. (преод.) Лизга некого.
Англиски: slide Албански: rrëshqet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доста го слизгаше детето.
2. (се слизга) се лизга
Англиски: slip Албански: rrëshqas
Примери:
Се слизгаше по бетонот.