а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сликар

мн. сликари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1713
1. уметник
Англиски: painter Албански: piktor
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Сликар на пејзажи, портрети.
2. фотограф
Англиски: photographer Албански: fotograf
Употреба: Разговорно