а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слика

мн. слики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 427
1. Уметничко дело во бои.
Англиски: painting Албански: pikturë
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
галерија на слики
слики од француски уметници
2. Тоа што може да се види, претстави.
Англиски: sight, image Албански: pamje
Употреба: Преносно значење
Примери:
слика на градот
3. Опис со зборови.
Англиски: description Албански: përshkrim
Примери:
Дава слика на нашето општество во минатиот век.
Зборува во слики.
4. Општа состојба на нешто, претстава.
Англиски: idea Албански: ide
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема јасна слика.
5. Во драмско дело - дел од чин.
Англиски: scene Албански: skenë
Примери:
Во третата слика на вториот чин.
6. фотографија, снимка
Англиски: photography Албански: fotografi
Примери:
Ги гледаше сликите од ученичкиот живот.
Изведенки
1. сликче ср.
мн. сликчиња
дем. и хип.
2. сликце ср.
мн. сликца
дем. и хип.