а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слободно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1123
1. Без ограничување.
Англиски: free
Примери:
Се движеше слободно по градот.
Се држи многу слободно.
Живее слободно.
Го изнесе слободно своето мислење.
2. Како одговор при чукање на врата.
Англиски: come in
Примери:
Слободно!
3. Војничка команда.
Англиски: relax
Употреба: Воен термин
Примери:
Војници, слободно!