а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слој

мн. слоеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2505
1. Дел од некоја материја што се наоѓа по површината или меѓу други такви делови, пласт.
Англиски: layer Албански: shtresë
Примери:
тенок слој маст
еден слој сирење
на слоеви
помлади слоеви
2. Група луѓе со еднородни признаци.
Англиски: class Албански: shtresë
Употреба: Политика
Примери:
Вишиот слој на општеството.
Широките народни слоеви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи