а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

службен

службени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2966
Кој се однесува на служба, официјален; кој и припаѓа на службата.
Англиски: official
Примери:
службена положба
службен разговор
службено патување
по службена должност
по службен пат
службена кола
службен весник
службена белешка
(грам.) службени зборови
службено лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК