а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

службува

службуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30396
Врши служба, работи како службениж.
Англиски: serve
Примери:
Службуваше повеќе години по внатрешноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК