а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

служител

мн. служители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10504
прислужник
Англиски: janitor
Примери:
Служителот го одведе кај директорот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК