а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слузен

слузни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на слуз, кој има карактер на слуз.
Англиски: slimy
Употреба: Медицина
Примери:
Слузна материја.