а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слуз

слузта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27362
1. Лигава течност што се одделува од некои клетки на животни и растенија.
Англиски: slime
Употреба: Биологија
Примери:
Лачи слуз.
2. Густа, лигава течност што ја лачат некои жлезди (во носот, во устата) или некои клетки.
Употреба: Медицина
Примери:
Од устата ѝ течеше слуз.
Раната лачи слуз.