а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слути

слутат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13504
претчувствува, насетува
Англиски: sense
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Никој од нив и не слутеше што ги чека.