а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

случаен

случајни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2968
1. Кој се јавил непредвидено; кој се јавил како резултат од случајност.
Англиски: accidental
Примери:
Случајна средба.
Случајна работа.
Случајни гости.
Случаен разговор.
Случајна грешка.
Случаен удар.
(разг.) Случаен човек.
2. Кој се јавува само понекогаш, одвреме-навреме.
Англиски: occasional
Примери:
Случаен посетител.
Случајни приходи.
3. Кој се јавил без доволно причини.
Англиски: unfounded
Примери:
Случајна појава.
Случаен успех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК