а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слушател

мн. слушатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7461
1. Лице што слуша нешто: радио, музика и сл.
Англиски: listener Албански: ndëgjues
Примери:
внимателни слушатели
драги слушатели
2. Студент на некои школи, посетител на некои курсеви.
Англиски: student Албански: ndëgjues, student
Употреба: Образование
Примери:
слушател на вечерната школа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК