а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слуша

слушаат; слушал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 178
1. Прима со слух гласови или звучи.
Англиски: listen Албански: dëgjoj
Примери:
Слушаше како пеат пилињата.
Слуша музика.
Слуша предавања.
Слуша пренос по радио.
2. (обично за лекар) Ја преслушува состојбата и работата на некој внатрешен орган.
Англиски: auscultate Албански: dëgjoj
Употреба: Медицина
Примери:
Убаво го прегледа: му го слушаше срцето, градите.
3. Присуствува на нечии предавања.
Англиски: attend Албански: ndjek, dëgjoj
Примери:
Слушаше само математика и физика.
4. Прима нечии совети, желби, послушен е.
Англиски: obey Албански: i ndëgjueshëm
Примери:
Никого не слуша тој.
Слушај ги постарите.
Децава не слушаат.
Не го слушаше татка си.
5. (само заповедно) Обрат во почетокот на разговорот за привлекување на вниманието на собеседникот.
Англиски: listen Албански: dëgjo
Употреба: Разговорно
Примери:
Слушај, ќе ја наредиме ние некако работата.
„Слушај ќерко“ - почнала бабата.
6. Има слух.
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Слабо слушаше стариот.
7. Знае по слушање, има податоци.
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Слушам дека си бил во странство.
Слушаме добри зборови за тебе.
8. слугува
Англиски: serve Албански: shërbej
Употреба: Разговорно
Примери:
Слушам веќе две години кај него.
9. (се слуша) Прима со слух свои снимени предавања, изведби и сл.
Англиски: hear Албански: dëgjon
Примери:
Се слушаше и се анализираше.
10. Прима совети еден од друг.
Албански: dëgjoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Се слушаше и добро живееше.
11. (се слуша) се разнесува, звучи
Англиски: sound Албански: bën zë
Примери:
Се слушаше песна.
Се слушаше смеа.
12. (се слуша) се узнава
Англиски: find out Албански: dëgjohet
Примери:
Се слуша дека не успеал во потфатот.
Изрази
(посл.) Не слушај гаталец, ами паталец.