а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слушен

слушни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на слух; кој служи за слушање.
Употреба: Медицина
Примери:
Слушен нерв.
Слушни органи.
Слушни апарати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК