а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смати

сматат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30816
1. За вода, течност - направи да стане матен.
Англиски: blur Албански: turbulloj
Примери:
Водата со крв ја смати.
2. Предизвика возбуда, расипе, наруши.
Англиски: disturb Албански: turbulloj, shqetësoj
Примери:
Му го смати спокојството.
Ќе му го смати настроението.
3. (се смати) (се) помати, (се) замати
Англиски: blur Албански: turbulloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се смати водата.
(прен.) Се смати времето.