а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сматок

мн. сматци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32881
1. расипано јајце
Англиски: rotten egg Албански: vezë e prishur
Примери:
Јајцето беше сматок.
2. расипан човек
Албански: njeri i prishur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го познавам, и тој е сматок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК