а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смачка

смачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9268
1. сплеска, столчи
Англиски: smash Албански: përplas
Примери:
Го смачка јајцето.
2. убие, умртви
Англиски: kill Албански: mbyt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со пушката го смачка напаѓачот.
3. сосипе, уништи
Англиски: destroy Албански: shkatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веста за нејзината смрт го смачка сосем.
4. изеде
Англиски: eat Албански: ha
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го смачка сиот леб.
5. смандори
Примери:
Го смачка брзо рефератот.
6. (се смачка) се сплеска
Англиски: flatten Албански: dystohet
Примери:
Се смачка тестото.
7. (се смачка) се судри
Англиски: crash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се смачкаа два автомобила.
8. (се смачка) се сплеска, се урне, падне
Примери:
Авионот се смачка на автопат.
Возот излета од шините и се смачка како хармоника.