а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смекнат

смекнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 24591
1. Што станал мек, помек од претходно, омекнат; поблаг, попријатен.
Англиски: softened
Примери:
со смекнат поглед
Смекнатата глина лесно се обликува.
Смекнатата кожа се сече во саканата форма.
смекнато срце
2. палатализиран
Употреба: Граматика
Примери:
смекнати согласки
3. (глаг. прид.) смекне
Англиски: softened
Изведенки
смекнато прил.
Пример: Се насмевнува смекнато. Се поздравува смекнато.